Κλικ στα αρώματα της Χίου

Κλικ στα αρώματα της Χίου - Τομέας Γεωπονίας Τροφίμων και Περιβάλλοντος

Στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος “Κλικ στα αρώματα της Χίου που κάνουν καλό σε ανθρώπους και φυτά» το οποίο υλοποιείται κατά τη φετινή χρονιά σε συνεργασία με το Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Χίου η περιβαλλοντική ομάδα που αποτελείται τόσο από μαθητές της Α΄ αλλά και της Β’ από τον τομέα Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος επισκέφθηκε το συνεργαζόμενο σχολείο την Τρίτη 27/02/24.

Εκεί οι μαθητές αφού ξεναγήθηκαν στους χώρους του σχολείου ενημερώθηκαν από τις υπεύθυνες καθηγήτριες για την καλλιέργεια και τις ιδιότητες των αρωματικών φυτών που καλλιεργούν στο θερμοκήπιο αλλά και στον προαύλιο χώρο του Ε.Ε.Ε.ΕΚ. Παράλληλα οι μαθητές των δύο σχολείων συνεργάστηκαν στη μεταφύτευση αρωματικών φυτών, αλληλεπίδρασαν και έλαβαν τα οφέλη της συμπερίληψης και της συνεκπαίδευσης.

Ευχαριστούμε πολύ τη διεύθυνση του σχολείου και τις συναδέλφους εκπαιδευτικούς για τη φιλοξενία και την εποικοδομητική συνάντηση.