Ευαισθητοποίηση των Μαθητών του 1ου ΕΠΑΛ – 1ου ΕΚ Χίου

Την Παρασκευή 26 Απριλίου 2023 το 1ο ΕΠΑΛ Χίου, στα πλαίσια των ενεργειών συνεργασίας του με Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα, προσκάλεσε τον Καθηγητή του Τμήματος Λογιστικής και Πληροφορικών Συστημάτων του Διεθνούς Πανεπιστημίου της Ελλάδος Βαγή Σαμαθρακή, με σκοπό την πραγματοποίηση παρουσίασης με θέμα την επιχειρηματικότητα γενικά και ειδικότερα την ένταξη των μεταναστών μέσω της επιχειρηματικότητας.

Οι μαθητές της Β’ Τάξης των Τομέων Οικονομίας και Πληροφορικής του σχολείου είχαν την ευκαιρία να ευαισθητοποιηθούν και να γνωρίσουν την έννοια της επιχειρηματικότητας, μέσω ενός εργαλείου εκτίμησης επιχειρηματικών ικανοτήτων. Το εργαλείο αυτό έχει αναπτυχθεί για τις ανάγκες του προγράμματος Erasmus+ με τίτλο «Mastering 9 Conversations: Βοηθώντας τους πρόσφυγες επιχειρηματίες να επεκτείνουν το δίκτυό τους και να πουν την επιχειρηματική τους ιστορία» και το οποίο απευθύνεται σε πρόσφυγες και μετανάστες που επιθυμούν να δημιουργήσουν μία προσωπική ή μικρή επιχείρηση.

Οι μαθητές παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον την παρουσίαση και στη συνέχεια έθεσαν στον ομιλητή διευκρινιστικές ερωτήσεις και απάντησαν σε ένα ερωτηματολόγιο 24 ερωτήσεων μέσω των οποίων ανιχνεύονται τα δυνατά και αδύνατα στοιχεία της μελλοντικής τους επιχειρηματικής ικανότητας.